Müüa 5-toaline korter Tallinnas Tatari tänaval

Kuidas maandada üüriäri riske?

Alar Pruul 

Kuigi üüriäriga kaasnevad riskid saab kogemustega maakler anda omanikele häid soovitusi riskide maandamiseks.

Lisaks üürikandidaadi taustakontrollile on järgmiseks oluliseks riskide maandajaks tugev üürileping. Tugev üürileping on põhjalik, ning käsitleb lisaks üüri ja kõrvalkulude maksmise korrale ka muid kohustusi. Praktikas on juhtunud, et üürileandja jälgib üüri ja kõrvalkulude laekumist, kuid muude lepingu punktide täitmine lihtsustatakse või unustatakse sootuks ära.

Mis on tagatisraha mõte?

Üheks levinud veaks on  tagatisraha arvestamine viimase kuu üüri ettemaksuks. Tagatisraha ei ole ettemaks, vaid selle mõte on tagada üürniku lepinguliste kohustuste täitmine. Tagatisrahast saab maha arvata nii tasumata kõrvalkulud, rikutud interjööri või sisustuse taastamise kulud, kui ka kõrvaldada suitsetamisest või lemmiku pidamisest tingitud lõhnade kõrvaldamise kulu. Oluline on, et tagatisrahaga ei tasaarveldataks viimase kuu üüri vaid hoitakse seda vastavalt lepingus sätestatud perioodile. 

Kuidas tagada hea seisukorra säilimine? 

On teada, et üüriobjekti seisukorra kontrolli on üsna keeruline teostada. Peamiselt on mängus ebamugavustunne häirida üürniku privaatsust, minna kellegi sisuliselt võõra inimese magamistuppa või vannituppa, asuda vaatlema lähemalt kui hästi on pliit ja kraanikauss pestud, mis seisukorras on tualett. Kuna kinnisvara kõige kallimad remondi kohad on just sanitaarruumid ja köök, siis  on oluline tagada nende ruumide regulaarne koristamine ja hooldus. Inimeste arusaam puhtusest ja heaperemehelikkusest on siiski erinev. Kuidas käituda olukorras, kus üürileandjal puudub võimalus hooldada kinnisvaraobjekti vastavalt oma äranägemisele? Soovitus on arvestada üüri sisse regulaarse koristusteenuse tasu, ning leppida üürnikuga kokku, et objekti koristab regulaarselt professionaalne koristaja. Lisaks korteri seisukorra säilimisele annab koristaja teada, kui korteri seisukord annaks alust lepingu lõpetamise soovile, kui seal suitsetatakse või et seda antakse allüürile.

Mida teha tekitatud kahju korral?

Lepingu lõppemisel on oluline võtta valdus üle koos maakleriga, kes objekti üürile andis. Aluseks võetakse üürilepingu üleandmise akt, kus on kirjeldatud objekti ja sisustuse sisukord selle üürile andmise hetkel. Kõik tahtlikult lõhutud või lohakast kasutamisest tingitud kahjustused fikseeritakse ära põhjaliku loetelu ja mõlemapoolse allkirjastamisega. Kompensatsiooni esimeseks allikaks on tagatisraha, seega on oluline tagatisraha hoidmine kuni lepingu valduse üleandmiseni maandades seega riske, et kahjude kompenseerimiseks puuduvad vahendid. Olukorra kohene fikseerimine koos üürnikupoolse allkirjadega maandab riski, et hiljem ei võta üürnik tekitatud kahju omaks.


Otsid kedagi, kes aitaks su objektil eristuda?

Teised lood

Nädala maakler:
kliendid ootavad head müügitööd

"Põnevam hetk oli siis, kui esimene ostuhuviline rääkis korteris olles, kuidas samas majas on veel üks korter saadaval (eelmise maakleri kuulutus oli veel üleval), kuid see jääb meie pakutavale kõvasti alla. Oli tõesti põnev, et ostja räägib samast korterist, milles hetkel viibib, kuid ei tunne seda ära. See on näide sellest, kuidas tehinguni jõudmiseks oli vaja vaid tahtmist, paar päeva tööd ja mõnesaja euro suurust eelarvet."

Kuidas kavandada edukat kinnisvara arendusprojekti?

Kas ehitada nelja- või viietoalisi rida- ja paariselamuid? Kui suur on optimaalne üldpind? Milline planeering on loogiline ja müüdav? Arukas lähenemine algab konsultatsioonist - mille järgi on ostjatel nõudlust ja millise hinnaga seda müüa saaks. Juba projekteerimise faasis saab nõustada, milline lahendustest on kindlam valik, sest mõnikord võib müügi takistuseks osutuda isegi liiga ekstravagantne välisviimistlus.